۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
اداره کل امور پژوهشی دانشگاه آراد
معرفي "فهرست مجلات داراي اعتبار" و به ‌روز رساني "فهرست مجلات و انتشارات جعلي و نامعتبر"دانشگاه آزاد اسلامي
در راستاي كيفي‌سازي انتشار مقالات داراي اعتبار و موثر در رتبه‌بندي دانشگاه آزاد اسلامي در سطوح ملي و بين‌المللي، اداره كل امور پژوهشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه اقدام به تهيه فهرست مجلاتي تحت عنوان «فهرست مجلات داراي اعتبار» نموده است كه در وب سايت اين اداره كل به نشاني http://rsh.rvp.iau.ir براي بهره‌برداري واحدهاي دانشگاهي ارائه مي‌شود.

معرفي "فهرست مجلات داراي اعتبار" و به ‌روز رساني "فهرست مجلات و انتشارات جعلي و نامعتبر" دانشگاه آزاد اسلامي

 

در راستاي كيفي‌سازي انتشار مقالات داراي اعتبار و موثر در رتبه‌بندي دانشگاه آزاد اسلامي در سطوح ملي و بين‌المللي، اداره كل امور پژوهشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه اقدام به تهيه فهرست مجلاتي تحت عنوان «فهرست مجلات داراي اعتبار» نموده است كه در وب سايت اين اداره كل به نشاني http://rsh.rvp.iau.ir براي بهره‌برداري واحدهاي دانشگاهي ارائه مي‌شود.

فهرست مذكور حاصل هم‌انديشي و همكاري صاحب‌نظران دانشگاه آزاد اسلامي، كميسيون‌هاي تخصصي هيات مميزه و متخصصاني از دانشگاه‌هاي دولتي و با در نظر گرفتن بخشنامه‌هاي مرتبط مي‌باشد. اين فهرست شامل چهار مجموعه با تفكيك موضوعي و جمعا داراي 20979 عنوان مجله به شرح زير است:

1.      Arts & Humanities Citation Index  

2.      Social Sciences Citation Index

3.      Science Citation Index Expanded

4.      Emerging Sources Citation Index

اين مجموعه با در نظر گرفتن فهرست‌هاي مجلات جعلي و نامعتبر وزارت علوم تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و دانشگاه آزاد اسلامي پالايش شده و مواردي كه در فهرست‌هاي مذكور به عنوان مجله نامعتبر ذكر شده‌اند، از فهرست مجلات داراي اعتبار حذف گرديده‌اند. در اين فهرست، كليه مجلات به طور دائم رصد شده و چنانچه مجله‌اي رشد نزولي داشته باشد يا شواهدي مبني بر كم‌اعتباري آن مجله مشاهده شود، از فهرست مجلات داراي اعتبار خارج مي‌‌شود. همچنين به دليل پويا بودن فهرست، امكان افزودن مجلات داراي اعتبار (پس از بررسي كارشناسانه) به فهرست وجود خواهد داشت. اعضاي هيات علمي و دانشجويان مي‌توانند مقالات خود را به منظور ترفيع سالانه، ارتقا،  هرگونه تبديل وضعيت، دريافت نمره پايان‌نامه يا رساله، تسويه با دانشگاه و دريافت جايزه به اين مجلات ارائه نمايند. اين اداره كل، همچنين اقدام به به‌روزرساني فهرست مجلات و انتشارات جعلي و نامعتبر دانشگاه آزاد اسلامي نموده است. اين مجلات، مجلاتي هستند كه داراي ويژگي‌هاي مجلات نامعتبر (براساس بخشنامه شماره 22598/70 به تاريخ 8/4/94) بوده‌اند و تاكنون شواهد كافي مبني بر معتبر بودن آنها شناسايي نشده است و باتوجه به سياست‌هاي نادرست اين مجلات، در فهرست مجلات و انتشارات جعلي و نامعتبر باقي خواهند ماند.

درخصوص دانشجويان تحصيلات تكميلي كه در مراحل انجام پيش دفاع يا دفاع از پايان نامه/رساله خود مي‌باشند، چنانچه تاريخ دريافت پذيرش از اينگونه مجلات، پيش از تاريخ بي‌اعتبار شدن مجله باشد و مشروط بر تاييد شوراي پژوهشي واحد مربوطه، تنها دانشجو مي‌تواند از پايان نامه/ رساله خود دفاع نموده و يا با واحد خود تسويه نمايد، ولي دريافت جايزه مقاله يا ساير امتيازات و تسهيلات براي دانشجو، استاد راهنما و مشاور امكان‌پذير نخواهد بود.

مجلاتي كه به عنوان مجله جعلي معرفي شده‌اند، داراي دو آدرس جعلي و اصلي بوده و در صورت ارائه مقاله به مجلات با آدرس جعلي، هيچ‌گونه امتيازي به آن تعلق نمي‌گيرد. همچنين، زمان ورود اين مجلات به فهرست مطرح نبوده و از اين رو، در مقابل مجلات جعلي هيچ تاريخي كه نشان‌دهنده زمان ورود به فهرست باشد، درج نشده است. تمام مقالات منتشر شده در اين نوع مجلات، نامعتبر محسوب مي‌شوند. اين فهرست در سايت اداره كل امور پژوهشي و پروژه‌هاي تحصيلات تكميلي دانشگاه به نشاني http://rsh.rvp.iau.ir با عنوان «فهرست مجلات و انتشارات جعلي و نامعتبر» ارائه مي‌شود.

به اعضاي هيئت علمي و دانشجويان گرامي توصيه مي شود چنانچه از اعتبار مجله‌ مورد نظر اطمينان كافي وجود ندارد، از ارائه مقاله به آن خودداري شود. اگر مجله‌اي در فهرست مجلات جعلي و نامعتبر و همچنين در فهرست مجلات داراي اعتبار وجود نداشت، به اين مفهوم است كه تاكنون دليلي براي قرارگيري در اين فهرست‌ها براي مجله مذكور شناسايي نشده است، بنابراين بايد پيش از ارسال مقاله به مجله موردنظر، به صورت موردي از اداره كل امور پژوهشي و پروژه‌هاي تحصيلات تكميلي دانشگاه استعلام شود. در غير اين صورت كليه مسئوليت بر عهده نويسنده خواهد بود.

تاریخ:
1397/10/25
تعداد بازدید:
6247
منبع:
rsh
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:394
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
مجموعه تصاویر
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal